Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2013-12-12

Hikaduvos nacionaliniame parke gelbėjami koralai

Publikuota: Gamta, Visuomenė

Šri Lankos pietvakarinėje dalyje esančiame Hikaduvos (Hikkaduwa) nacionaliniame parke pradėta vykdyti koralų gelbėjimo programa.

100 km į pietus nuo sostinės Kolombo esantis Hikaduvos nacionalinis parkas garsėja koralais. Apie 5 m gylyje esantis koralinis rifas, tai susiaurėdamas iki 5 m pločio, tai išsiplėsdamas iki beveik 50 m, nusidriekia apie 4 kilometrus. Tai didelė ir sudėtinga ekosistema, primenanti miškus, gausybės žuvų rūšių ir įvairiausių kitų organizmų prieglobstis. Koralai, vieni primenantys elnio, kiti briedžio ragus, dar kiti susiraizgę lyg smegenys, tarp jų laigančios spalvingos tropikų žuvys yra tikras rojus nardymo mėgėjams, o Hikaduva - populiarus egzotines keliones mėgstančių turistų traukos centras.

Nuotr. iš travelolanka.com

Nuotr. iš travelolanka.com

Deja, tiek dėl žmogaus veiklos, tiek dėl gamtos faktorių koralų rifas sparčiai nyksta.

Ypatingai rifas nukentėjo 1998 metais, kai dėl pakitusios vėjų krypties, vadinamo El Ninjo, pasikeitė Ramiojo vandenyno ekvatorinės dalies vandenyno srovių vandens temperatūra. Pučiant šiam vėjui neįprastai įšyla rytinė Ramiojo vandenyno dalis. El Ninjo stebimas jau nuo 1790-ųjų ir pasikartoja kas 3-8 metai, tačiau ne visada vienodai aktyviai. 1998-aisiais El Ninjo poveikis buvo toks stiprus, kad patraukė pasaulio visuomenės dėmesį ir sukėlė daug susirūpinimo dėl klimato kaitos. Ties Šri Lanka vandens temperatūra viršijo įprastinę 5 laipsniais pagal Celsijų. Patyrę tokį šiluminį šoką, koralai blunka, nes veikiami temperatūros rifą sudarantys polipai išstumia į paviršių zooksanteles, kurios pablykšta arba tampa visai baltos. Koralai pasidaro trapūs ir pradeda irti.

Nuotr. iš holidaysinsrilanka.net

Nuotr. iš holidaysinsrilanka.net

1998-aisiais po El Ninjo Hikaduvos koralinis rifas nepaprastai sumažėjo. Tačiau skirtingų rūšių koralai buvo paveikti nevienodai. Jei vienų rūšių koralų liko tik 5 %, tai kiti blukimo efekto beveik nepatyrė. Jie augo ir kerojo, užimdami sunykusiųjų vietą. Aplinkosaugos specialistai apgailestavo dėl nykstančios įvairovės, greit augančius koralus vadindami savotiškomis piktžolėmis.

Susilpnėjusius koralus pribaigė 2004 m. cunamis. Beje, rifas labiau nukentėjo ne nuo paties cunamio, o nuo antrinių pasekmių, ypač nuo įvairių nuolaužų ir net žvejų tinklų, įstrigusių tarp koralų. Nacionalinio parko darbuotojai ir savanoriai turėjo daug darbo jas šalindami.

Šri Lankos laukinės gamtos išsaugojimo departamento (Wildlife Conservation Department) specialistai siekia atkurti koralinį rifą naudodami Filipinuose pasitvirtinusią technologiją. Manoma, kad reikia atstatyti bent 30-40 procento koralinio rifo, kad jame pradėtų vykti normalūs atsinaujinimo procesai. Departamento specialistai gamina pusmetrinius betoninius blokus, į kuriuos įmontuojami 12 -18 cm dydžio negyvų koralų gabaliukai. 700 tokių blokų bus nuleista į vandenyno dugną kaip naujo koralinio rifo pagrindas. Jie bus tarpusavyje sutvirtinti ir nuguls dugne lyg plytelių grindinys. Paskui ant negyvų koralų bus pritvirtinti sveiki, nenukentėję koralai, kurių gabalai, atitrūkę nuo pagrindinio rifo, yra surankioti šalies paplūdimiuose. Planuojama, kad ant jų rifas pradės augti iš naujo, o rifo pagrindą sudarantys betono blokai gana greit užsineš smėliu. Vieni įspūdingiausių šiose vietose pasitaikantys koralai “elnių ragai” per vienerius metus išauga 2-3 centimetrus, taigi tikimasi, kad per 15-20 metų rifas išaugs iš naujo. Prie projekto prisideda ir Tarptautinė nardymo mokykla.

Nick Hobgood (Wikimedia Commons) nuotr.

Nick Hobgood (Wikimedia Commons) nuotr.

Pasaulyje yra ir kitų koralų rifų atkūrimo metodų. Pavyzdžiui koralų išgelbėjimu besirūpinanti organizacija Global Coral Reef Alliance, taiko kitokią jų “atauginimo” technologiją: vandenyje pastatomos metalinės konstrukcijos, per kurias leidžiama silpna elektros srovė. Jos veikiamas ištirpęs kalkakmenis kristalizuojasi konstrukcijos paviršiuje, ir metalas gana greit apauga koralais. Srovės stimuliuojami jie auga keturis kartus greičiau negu įprastinėmis sąlygomis.

Patiko (0)


Atgal į: Hikaduvos nacionaliniame parke gelbėjami koralai