Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2013-10-30

Išvalė upelį ovaliosioms geldutėms

Publikuota: Gamta, Gyvūnai, Renginiai, įvykiai, Visuomenė

Žeimenėlės upelis vingiuoja rytinėje Sirvėtos regioninio parko dalyje, kraštovaizdžio draustinyje. Srauni upelė savo kelią pradeda ištekėdama iš Sėtikio ežero. Palaipsniui gilėdama ir lėtėdama, nešdama savo vandenis tarp kalvų išsibarsčiusiais miškeliais ir pievomis, Žeimenėlė įteka į Sirvėto ežerą. Svarbi ši upelė retiems, į Lietuvos raudonąją knygą įrašytiems dvigeldžiams moliuskams - ovaliosioms geldutėms (Unio crassus). Pasislėpę netaisyklingo ovalo formos tamsiai rudoje kriauklėje, sudarytoje iš dviejų geldelių, negiliose upelio sraunumose, kur dugną sudaro smulkus žvirgždas ir akmenys, moliuskai lėtai šliaužioja dugnu ir įsikasę į gruntą taip, kad iš jo kyšo tik užpakalinė kriauklės dalis, maitinasi planktonu filtruodami vandenį.

Paprastai ovaliosios geldutės įsikuria švariose upėse ir upeliuose su greita tėkme, kur vanduo yra skaidrus ir sąlyginai šaltas, nėra augalų arba tik vietomis auga vandens samanos, elodėjos, kurklės, krantai apaugę medžiais ir krūmais ir yra pakankamai žuvų, kurios padeda išplisti geldučių lervutėms. Mažėjant tinkamų buveinių šie gėlavandeniai moliuskai nyksta ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Jų išsaugojimui steigiamos Europos Sąjungos ekologinio tinklo Natura 2000 teritorijos. Žeimenėlės upė ir jos slėnis yra tinkama buveinė geldutėms, todėl upelės atkarpa, kurioje aptinkami moliuskai taip pat priskirta šiam tinklui. Ovaliųjų geldučių buveinėse negali būti patvenkiamos upės, jose skatinama reguliuoti bebrų gausą, riboti vandens turizmą ir stovyklaviečių įrengimą.

Srauniam Žeimenėlės upeliui vietomis kelią pastoja bebrų užtvankos, nuvirtę medžiai, šakos ir nieko nebestebinančios žmonių paliktos padangos, automobilių dalys ir kitos nereikalingos atliekos. Čia tėkmė sulėtėja, upelis išsilieja iš krantų užtvindydamas nemažus miško plotus, susidaro palankios sąlygos kauptis dumblui ir augti aukštai žolinei augalijai.

Tam, kad būtų pagerinta ovaliųjų geldučių buveinės kokybė ir atkurtos tinkamos sąlygos joms gyvuoti, Sirvėtos regioninio parko direkcijos darbuotojai Žeimenėlės upelį sutvarkė: išardė bebrų pastatytas užtvankas ir žmonių įrengtas tinklo užtvaras, neleidžiančias žuvims išplaukti iš Sėtikės ežero, ištraukė iš upės nuvirtusius medžius, šakas, automobilių ir traktorių padangas, surinko šiukšles.

Kad ovaliosios geldutės išliktų Sirvėtos regioniniame parke, reikia išlaikyti švarų ir sraunų Žeimenėlės upelį su pakrančių miškais. Neleiskime, kad šie gamtos senbuviai, gyvenę čia dar iki mūsų, paliktų savo namus…

Sirvėtos regioninio parko direkcijos informacija

Patiko (0)


Atgal į: Išvalė upelį ovaliosioms geldutėms