Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2013-10-09

Savivaldybės nepritaria netradicinių angliavandenilių naudojimui jų teritorijose: ar jos bus eliminuotos iš sprendimų priėmimo?

Publikuota: Politika, Skalūnų dujos, Visuomenė

Premjeras Algirdas Butkevičius amerikiečių kompanijos „Chevron” pranešimą apie pasitraukimą iš netradicinių angliavandenilių (skalūnų dujų ir skalūnų naftos) naudojimo konkurso aiškina tuo, kad kompanija gali būti nepatenkinta savivaldybių tarybų galimybe dalyvauti priimant sprendimus dėl leidimo vykdyti numatytą ūkinę veiklą. Anot jo, „Chevron” atsitraukimą paskatino Seimo sprendimas, kuriuo reikalaujama, kad atliktam poveikio aplinkai vertinimui (PAV) pritartų vietos valdžia. Ar turime suprasti, kad sekantis politikų žingsnis - savivaldybių tarybų eliminavimas iš sprendimų priėmimo?

Savivaldybės, kurių teritorijose numatytas netradicinių angliavandenilių naudojimas, iš tiesų neskuba atverti kelio savo žemėse hidraulinio plėšymo technologijai žvalgant ir išgaunant netradicinius angliavandenilius. Spalio 2 d. Jurbarko, Pagėgių, Šilutės ir Tauragės savivaldybėms, buvo išplatintas Aplinkos ministerijos viceministrės D. Matonienės raštas, kuriame reikalaujama, kad per penkias dienas (nuo rašto gavimo dienos) savivaldybės nuspręstų dėl pritarimo Vyriausybės nutarimo projektui, skelbiančiam „Chevron’ą” konkurso nugalėtoju. Be to, rašte teigiama, jog „atsižvelgiant į tai, kad projektas yra individualus teisės aktas, numatomo teisinio reguliavimo pažyma nerengiama ir konsultavimasis su visuomene nenumatomas”.

Reaguodama į šį raštą, Jurbarko savivaldybė spalio 8 dieną atsisakė šiam projektui pritarti, o spalio 9 dieną sušauktas Tauragės rajono savivaldybės tarybos neeilinis posėdis, kurio metu projektui taip pat nepritarta. Šilutės savivaldybė, prieš pateikdama atsakymą, vis gi nusprendė atsiklausti savivaldybės gyventojų. Kol kas apklausos duomenimis didžioji dauguma gyventojų išreiškė nepritarimą.

Pavasarį Seime buvo priimtos Poveikio aplinkai vertinimo įstatymo pataisos, kurias kaip galimą „Chevron” atsitraukimo priežastį mini p. A. Butkevičius. Pagal šiuos priimtus teisinius dokumentus privalomos poveikio aplinkai procedūros turi būti taikomos visiems, tiek žvalgomiesiems, tiek gavybos gręžiniams. Pats poveikio aplinkai vertinimas verslo subjektams, ketinantiems vykdyti numatomą ūkinę veiklą, nėra didelė kliūtis, net jei ta veikla ir neatitinka aplinkosaugos reikalavimų. Taip yra dėl to, kad poveikio aplinkai vertinimą (PAV) atlieka privačios institucijos pagal verslininkų užsakymą. Ko gero galima sakyti, kad tai yra dokumentus ruošiančios ir už tai gaunančios pinigus įmonės, o ne aplinkos ar visuomenės sveikatos specialistai. Jie turbūt negautų užsakymų, jeigu jų išvados būtų neigiamos. Aplinkosaugininkų bei teisininkų patirtis rodo, kad objektyvių PAV procedūrų tikėtis būtų naivu.

Tačiau kol kas gana svarbų balsą priimant sprendimus dėl ūkinės veiklos vykdymo jų teritorijose turi savivaldybės. Poveikio aplinkai vertinimo įstatymas savivaldybėms palieka tokią teisę. Tad nenuostabu, kad priėmus jau minėtas įstatymo pataisas, dėl kurių privalomos poveikio aplinkai procedūros turi būti taikomos visiems, tiek žvalgomiesiems, tiek gavybos gręžiniams, po kelių dienų Seime užregistruotos kitos - antidemokratiškos PAV įstatymo pataisos, pagal kurias siūloma panaikinti įstatymo straipsnį, suteikiantį teisę savivaldybių taryboms sustabdyti pavojingą aplinkai ir žmonių sveikatai veiklą. Taip iš vietinių žmonių būtų atimta paskutinė galimybė bent kiek dalyvauti sprendimų jiems labai aktualiais klausimais priėmimo procese. Panašu, kad „Chevronui” pavojingos ne pačios PAV procedūros, o tai, kad jas atliekant, savivaldybė turi galimybę motyvuotai stabdyti planuojamą ūkinę veiklą. Motyvų tikrai netrūksta - visa eilė oficialių ES ir Lietuvos dokumentų, patvirtinančių netradicinių angliavandenilių grėsmę aplinkai bei žmonių sveikatai.

Savivaldybių eliminavimą iš sprendimų priėmimo PAV procedūrų metu numatyta svarstyti Seime šį rudenį.

Patiko (0)


Atgal į: Savivaldybės nepritaria netradicinių angliavandenilių naudojimui jų teritorijose: ar jos bus eliminuotos iš sprendimų priėmimo?