Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2013-08-08

Parlamentaras mano, kad supaprastinus sąlygas piliečiai aktyviau inicijuotų referendumus

Publikuota: Politika, Visuomenė

Seimo Darbo partijos frakcijos narys Artūras Paulauskas užregistravo Lietuvos Respublikos referendumo įstatymo 11 straipsnio pakeitimo įstatymo projektą, kuriuo siekiama pakeisti įstatyme nustatytą 3 mėnesių piliečių parašų rinkimo terminą į pailgintą – 6 mėnesių terminą, per kurį reikia surinkti 300 tūkst. pritariančių piliečių parašų. Taip pat Seimo narys siūlo, kad Vyriausiosios rinkimų komisijos išduodamame piliečių parašų rinkimo lape vietoj reikalavimo piliečiui pateikti paso arba asmens tapatybės kortelės numerį piliečiams pakaktų nurodyti asmens kodą.

Algirdo nuotr.

„Lietuvoje nuo 1995 m. įvairios iniciatyvinės grupės inicijavo 19 referendumų, bet nė vienas neįvyko – dėl sudėtingų sąlygų nebuvo surinktas reikiamų parašų skaičius. Atsižvelgus į šiuo metu Lietuvoje esantį gyventojų skaičių akivaizdu, kad įgyvendinti Konstitucijoje piliečiams suteiktą referendumo iniciatyvos teisę – per 3 mėnesius surinkti 300 tūkst. parašų, yra praktiškai neįmanoma, dėl šios priežasties siekiama padvigubinti terminą ir supaprastinti asmeninių duomenų reikalavimą“, – sakė Seimo narys A. Paulauskas.

Dabar Referendumo įstatymo 11 straipsnio 1 dalyje yra reikalaujama nurodyti ne asmens kodą, o paso ar asmens tapatybės kortelės numerį, kas apsunkina parašų rinkimą. Tačiau įstatyme, kuris leidžia piliečiams teikti Seimui savo įstatymo projektus, pakanka, kad be pateikiamo įstatymo ar jo pakeitimo, papildymo projekto teksto ir piliečių parašų, prie parašo būtų nurodoma tik vardas, pavardė, asmens kodas ir nuolatinė gyvenamoji vieta.

Siekiant, kad abiejuose įstatymuose būtų vienodi reikalavimai pasirašančiajam piliečiui, projektu siūloma, kad Lietuvos Respublikos referendumo įstatyme užtektų, jog asmuo nurodytų pavardę, vardą, asmens kodą, gimimo datą, gyvenamąją vietą ir tai patvirtintų parašu.

„Referendumo paskelbimo iniciatyvos teisė yra viena iš Tautos suvereniteto įgyvendinimo garantijų. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 9 straipsnyje yra numatyta, kad Lietuvos piliečiams yra suteikiama teisė skelbti referendumą, jei to reikalauja ne mažiau kaip 300 tūkst. piliečių. Manau, aktyvioji visuomenės dalis, kuriai rūpi valstybė, tikrai turėtų galimybes pasinaudoti šia savo teise“, – teigė A. Paulauskas.

Liuksemburge referendumui inicijuoti būtina per 2 mėnesius surinkti 25 000 registruotų rinkėjų parašų. Maltoje referendumo gali reikalauti ne mažiau nei 10 proc. balsavimo teisę turinčių asmenų, o termino parašams surinkti įstatymas nenustato. Portugalijoje ne mažiau nei 75 000 į rinkėjų sąrašus įregistruotų asmenų Portugalijos teritorijoje turi teisę inicijuoti referendumą. Terminas parašams surinkti įstatyme nenustatytas. Slovakijoje prezidentas skelbia referendumą, jei to peticijos forma reikalauja ne mažiau nei 350 000 piliečių. Nei Konstitucija, nei įstatymas dėl referendumo parašų surinkimo termino nenustato. Šveicarijoje norint surengti referendumą per 18 mėnesių reikia surinkti 100 tūkst. parašų.

Lietuvos Respublikos referendumo įstatymo 11 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui dar turi pritarti Seimas.

LR Seimo kanceliarijos informacija

Patiko (0)


Atgal į: Parlamentaras mano, kad supaprastinus sąlygas piliečiai aktyviau inicijuotų referendumus