Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2013-05-07

Ties Tauragnu žydės ir uogas sirpins vyšnių sodas

Publikuota: Augmenija, Renginiai, įvykiai, Visuomenė

Kiekvieną pavasarį Tauragnai pasipuoš pražydusių vyšnių sodu, o vasaromis džiugins šių vaismedžių derliumi. Tuo tiki visi tauragniškiai, praėjusį savaitgalį atskubėję į Tauragnų bendruomenės dešimtmečio jubiliejų ir ta proga kraštietei Eugenijai Šimkūnaitei skirtame vyšnių sodelyje pasodinę vyšnių sodinukų.

„Nėra gražesnės dovanos, kaip ši, kuri dovanojama visos Tauragnų bendruomenės. Turėsime nuostabų atminimą - Lietuvoje tai bus gyvas muziejus po dangumi”, - po šios gražios iniciatyvos kalbėjo Žolinčių akademijos vadovė Danutė Kunčienė.

Tauragnų bendruomenės 10-mečiui skirtoje akcijoje „10 metų – 10 vyšnaičių“ dalyvavo ir kraštiečiai, ir svečiai. Autorės nuotraukos

Tauragnų bendruomenės 10-mečiui skirtoje akcijoje „10 metų – 10 vyšnaičių“ dalyvavo ir kraštiečiai, ir svečiai. Autorės nuotraukos

Maistą pagardino meile

Paniuręs šeštadienio oras Tauragnų krašto žmonėms, rodos, nebuvo kliūtis rinktis į šventę - kas pėsčiomis, kas važiuotas atskubėjo į renginį, skirtą Tauragnų bendruomenės 10-mečiui paminėti. Jau nuo ankstyvo ryto Tauragnų kultūros centre sukiojosi šeimininkės, iš savo dosnių krepšių traukdamos maisto produktus, kuriuos vėliau, išklausiusios Žolinčiaus akademijos vadovės Danutės Kunčienės paskaitą apie sveiko maisto gaminimą, panaudojo neįprastiems patiekalams pagaminti ar pagardinti.

Seniūnas Alvydas Danauskas pasidarbavo su kastuvu.

Seniūnas Alvydas Danauskas pasidarbavo su kastuvu.

„Su moterimis pasistengėme net ir tokiomis sąlygomis (neturėdamos virtuvės) pagaminti maistą ir pavaišinti svečius. Ir šokoladą sukūrėme - jis yra sveikas, iš giliukų. Mes, visos šeimininkės, susikabinome rankomis, atlikome šventą ritualą ir puolėme gaminti maistą, pagardindami jį meile. Manau, kad moterys tikrai nemažai išmoko ir žinias panaudos ateityje. Už šį kruopštų maisto gaminimą joms ir diplomus reikėtų įteikti”, - po paskaitos šypsojosi D. Kunčienė.

Žolinčiaus akademijos vadovė D. Kunčienė (dešinėje) sveikina Tauragnų bendruomenės pirmininkę Danguolę Grabauskienę.

Žolinčių akademijos vadovė D. Kunčienė (dešinėje) sveikina Tauragnų bendruomenės pirmininkę Danguolę Grabauskienę.

Kalbėdama apie savo bičiulystę su šiuo kraštu, D. Kunčienė sakė, kad Žolinčių akademija domisi tauragniškės Eugenijos Šimkūnaitės palikimu, o viena studentė buvo radusi įvairių habilituotos gamtos mokslų daktarės rankraščių, kuriuos atvežė į muziejų ir padovanojo. Būtent vadovei gimė idėja E. Šimkūnaitės garbei pasodinti vyšnių sodą, o pasitarusi su seniūnu ir bendruomene, parinko tinkamą vietą įkurti gyvam muziejui po atviru dangumi.

100-mečiui - 100 vyšnelių

Graži tradicija „Gesės vyšnių sode” pasodinti vyšnaites tęsiama nuo praėjusių metų. Žolinčių akademijos iniciatyva pernai pavasarį pasodinti vaismedžiai vasarą padovanojo jau pirmųjų uogų. Prie vyšnių sodo įkūrimo prisidėjo ir kraštietis Romualdas Šimkūnas - jis iš medžio pagamino dailią iškabą „Gesės vyšnių sodas”, po to teritorija buvo aptverta ir sutvarkyta, o sėkmingai peržiemojusios vyšnaitės jau rengiasi skleisti pumpurus.

Vyšnaitę sodina Tauragnų bendruomenės įkūrėja Judita Musteikytė.

Vyšnaitę sodina Tauragnų bendruomenės įkūrėja Judita Musteikytė.

„Žolinčių akademijos noras - Eugenijos Šimkūnaitės 100-osioms gimimo metinėms pasodinti 100 vyšnaičių. Pernai jau buvome susirinkę ir ragavome pirmas uogas. Ateityje galbūt rinksimės ir į vyšnių valgymo šventes”, - savo planus atskleidė Tauragnų bendruomenės pirmininkė Danguolė Grabauskienė.

Duobutės medeliams sodinti jau buvo paruoštos iš anksto, tad į šventę atskubėję svečiai kibo į darbą - bendruomenės jubiliejaus proga buvo pasodinta 10 vyšnaičių, tiek pat sodinukų atvežė ir Utenos sveikatos biuro darbuotojos. Vyšnaičių sodinimo ceremoniją paįvairino E. Šimkūnaitės pagrindinės mokyklos mokinukų pasirodymas.

Bendruomenė ne išsilakstė, o sutvirtėjo

Pasodinę ir palaistę vyšnaites, renginio dalyviai nuskubėjo į Kultūros centrą. Salėje jų laukė nuotaikingas atlikėjų - Tauragnų moterų ansamblio, Kultūros centro kapelos ir Ignalinos krašto vyrų kaimo kapelos „Lanksva” (vad. Vincas Kliukas) - pasirodymas.

Jubiliejaus proga sukurtas medis, kuris susideda iš daugybės saldainių, o kiekviename saldainio popierėlyje – kiekvieno bendruomenės nario nuotrauka.

Jubiliejaus proga sukurtas medis, kuris susideda iš daugybės saldainių, o kiekviename saldainio popierėlyje – kiekvieno bendruomenės nario nuotrauka.

Tauragnų bendruomenės 10-mečio šventėje sulaukta svečių ne tik iš Utenos, bet ir kaimiškųjų bendruomenių - Klykių ir Vajasiškio (Zarasų r.). Visi atskubėjo su sveikinimais, įteikė dovanų: kas vaisių pintinaitę, kas simbolinį išpuoštą šampano butelį, kuris, kaip buvo žadama, bus atkimštas kitąmet.

Savo bendruomenės narius pasveikino ir Tauragnų bendruomenės pirmininkė Danguolė Grabauskienė. Prieš dešimtmetį susikūrusios bendruomenės pirmininke išrinkta buvo tauragniškė Judita Musteikytė, po trejų metų vadovauti ėmė dabartinė pirmininkė D. Grabauskienė. Šiandien bendruomenė vienija maždaug apie 130 šio krašto žmonių, visi noriai dalyvauja įvairiuose renginiuose, vyksta į išvykas. „O į Burbiškio dvare vyksiančią šiųmetę tulpių žydėjimo šventę panoro tiek tauragniškių, kad dalis nė į autobusą netilps”, - šypsojosi D. Grabauskienė.

Praėjusių metų pavasarį „Gesės vyšnių sode“ pasodintos pirmosios vyšnaitės, o praėjusią savaitę, minint Tauragnų bendruomenės 10-metį, taip pat pasodinta šių vaismedžių.

Praėjusių metų pavasarį „Gesės vyšnių sode“ pasodintos pirmosios vyšnaitės, o praėjusią savaitę, minint Tauragnų bendruomenės 10-metį, taip pat pasodinta šių vaismedžių.

„Prieš dešimtį metų klausdavau žmonių, ar reikia bendruomenės? Bet dabar, kai jau tiek laiko praėjo, tvirtai žinau, kad tie žmonės, kurie aktyviai dalyvauja įvairiose veiklose: šoka, dainuoja, sportuoja, groja, randa laiko kelionėms ir darbams, pasakytų, kad bendruomenė yra tikrai reikalinga”, - įsitikinusi D. Grabauskienė, pasidžiaugusi, kad per dešimtmetį bendruomenė neišsilakstė, neišsibarstė ir suvienijo dar daugiau žmonių. Ta proga sukurtas medis, kuris susideda iš daugybės saldainių, o kiekviename saldainio popierėlyje - kiekvieno bendruomenės nario nuotrauka.

Pagerbti ir aktyviausi bendruomenės nariai - kiekvienam įteikta ir simbolinė dovanėlė - dekoratyvinės gėlės daigelis.

Po sveikinimo žodžių, linkėjimų, muzikinių intarpų, visi dalyviai buvo sukviesti prie šventinio stalo. Šis stalas buvo ypatingas - jį puošė vietos moterų ir Žolinčių akademijos vadovės D. Kunčienės gaminti vegetariški valgiai, tinkantys organizmui išvalyti. Tai lietuviškos bulvės - topinambai - pateikti su pomidorų padažu. Ne tik sveika, bet ir skanu bei primena lietuviškus lašinius. Ne tik išvaizda, bet ir skoniu viliojo sumuštiniai su kanapėmis, iš gilių kavos paruoštas šokoladas, vaisių ir šampano užpilas - grožio eliksyras - ir daugelis kitų skanumynų.

„Skanu, tačiau tokio maisto privalgęs neisi arimo arti”, - juokėsi vienas iš dalyvių, ragaudamas gaivių salotų, pagardintų dilgėlėmis.

Lina Narčienė

“Utenos apskrities žinios”

Patiko (0)


Atgal į: Ties Tauragnu žydės ir uogas sirpins vyšnių sodas