Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2013-02-25

Ledinės maudynės – atbaidyti ligai ar… sveikatai?

Publikuota: Sveikata, Visuomenė

Žiemos maudynes eketėje skeptikai vadina bepročių užsiėmimu, šalininkai sako, taip grūdinasi kūnas ir siela, o būriai smalsuolių, susirenkantys pažiūrėti į „ruonių šou”, kraipo galvas: šalta…

Sekmadienį anykštėnai vėl kviečia nerti į Šventąją - tai tradicinės, jau kelioliktus metus rengiamos žiemos maudynės.

Maudynės Šventojoje žiemą... Klubo „Anykščių vaivorykštė“ nuotr.

Maudynės Šventojoje žiemą... Klubo „Anykščių vaivorykštė“ nuotr.

Sveikos gyvensenos klubo „Anykščių vaivorykštė” pirmininkė Milda Šerelienė į eketę pirmą kartą pasinėrė prieš 15 metų, o kaip įveikusi baimę, aiškina labai paprastai: pasikliovė minios instinktu - nerė į vandenį kartu su būriu bendraminčių.

Kodėl pradėjote praktikuoti maudynes lediniame vandenyje?

Žiemos maudynes praktikuoju nuo 1998 metų, visa tai prasidėjo, nes norėjau atsikratyti sveikatos problemų. Kaip ir visi, iš pradžių bijojau lįsti į eketę ir negalvojau, kad taip pasisuks mano gyvenimas. Keisdamas gyvenimo būdą, žmogus turi gyventi tuo: bėgioti, maudytis, lankyti įvairias praktikas. Nes jei vieną kartą nusimaudysi - nebus efekto. Nusimaudęs šaltame vandenyje, 24 valandas esi apsaugotas nuo įvairių infekcijų.

Kaip įveikėte baimę?

Šiuo atveju tinka bandos jausmas - bėgti paskui kitus. Pirmą kartą sunku prisiversti, atrodo, kad susirgsi ir panašiai, kitais kartais paprasčiau. Užtenka niurktelėti tris kartus kelioms sekundėms, bet būtinai visu kūnu, sušlapinti ir galvą. Per parodomuosius maudymus neriame ne visai nuogi, tačiau įprastai maudomės be drabužių.

Turint sveikatos problemų rinktis tokį gydymosi būdą atrodytų rizikinga.

Turėjau problemų dėl kraujotakos, skrandžio sutrikimų. Gydytojas man patarė keisti gyvenimo būdą: kitaip maitintis, judėti. Nubėgusi prie upės, netyčia sutikau sveikuolius, jie maudėsi - aš nuo balandžio mėnesio taip pat pradėjau maudytis. Pirmos į vandenį įlindo dukros, mamai nepatogu buvo likti ant kranto… Tai buvo būdas stiprinti ir grūdinti visą organizmą. Kai nuvykau į Palangos sveikatos mokyklą, akiratis plėtėsi, gavau dar daugiau žinių. Ne visada yra galimybė įlįsti į eketę, skubėdami nespėtume to daryti kasdien, tačiau tai pakeičia apsipylimas šaltu vandeniu namuose.

Pirmieji „ruoniai” sutraukdavo būrius smalsuolių. Dabar per parodomąsias maudynes būna daugiau žiūrovų ar besimaudančių?

Žinoma, visada daugiau žiūrovų. Maudosi 13-15 mūsų klubiečių, o koks 50 žmonų žiūri. Kartą, sausio 1 dieną vienas vyrukas iš žiūrovų minios prisijungė prie sveikuolių ir šoko į eketę, tačiau tai buvo pirmas toks atvejis. Sausio 1 d. 15 val. viso pasaulio sveikuoliai turi tradiciją maudytis. Anykštėnai palaiko šią tradiciją.

Kaip pasikeičia savijauta po ledinių maudynių?

Grūdiname valią, stipriname imuninę sistemą, „susitinkam” su visomis savo baimėmis, išmokstame jas įveikti. Panirus išsiskiria didelis kiekis adrenalino, jautiesi pakylėtas, įgavęs jėgų - to negalima perduoti žodžiais.

Maudynės - tarsi priklausomybė, kartą pabandžius, poreikis išlieka.

Ar teko girdėti gydytojų komentarų apie šį sveikatinimo būdą?

Taip, teko girdėti, kad tai labai nesveika, kenkia inkstams, kad besimaudantys žiemą - sektantai. Tai jų nuomonė. Iš tiesų gydymas šaltu vandeniu, ledais - labai senas, užmirštas gydymo metodas. Paprasčiau nuryti tabletę, o čia ilgas darbas su savimi.

Žmogus su laiku aptingsti, tokios maudynės suteikia jaunystės pliūpsnį, padeda nesustingti, turi nuolat save skatinti tai daryti. Klube turime Zosę Kavoliūnienę. Moteriai daugiau kaip 70 metų, ji gyvena Andrioniškyje ir kiekvieną rytą eina nusimaudyti į upelį - tai jos rytinis pasisveikinimas su vandeniu ir saule.

Uteniškių teiravomės, ką galvoja apie maudynes eketėje.

Jovita, Ernesta, Gailė, Utenos kolegijos studentės

Prieš lendant į ledinį vandenį, reikėtų užsigrūdinti. Tai daro, matyt, labai drąsūs žmonės, mes tikrai nedrįstume. Nors dalykas geras - jeigu žmogus jaučia poreikį taip rūpintis sveikata - kodėl ne. Kiek girdėjom, kurie praktikuoja tokias maudynes, neserga peršalimo ligomis. Neigiamos pasekmės gali būti nebent tuo atveju, jei žmogus staiga vieną dieną sugalvoja ir eina į eketę. Reikėtų prieš tai pasiruošti, grūdintis palaipsniui. Bet kol kas mūsų nelabai traukia išmėginti.

Elvyra Sabalytė, Utenos visuomenės sveikatos centro vyriausioji specialistė, žurnalistė

Eketėje nesimaudžiau, bet jei mane konkrečiai pakviestų (ir eketę iškirstų), tokio pasiūlymo neatsisakyčiau. Šiaip esu užkietėjusi mauduolė, maudausi nuo balandžio iki spalio mėnesio, lankau jogą, tik gailiuosi, kad per vėlai ją atradau. Taigi jau esu pusiau sveikuolė. Žiemą maudausi po šaltu dušu ir pykstu, jei teka ne ledinis vanduo. Man maudynės šaltame vandenyje teikia didžiulį malonumą. Jei to nejausčiau, nesimaudyčiau. Niekada nesergu gripu, tai paprasčiausias ir pigiausias būdas stiprinti imunitetą, bet žmonės tingi tai daryti. Gydytojų įspėjimų reikia įsiklausyti, ir jei esi ligotas, manau, turėtum netradiciniais būdais gydytis atsargiau. Lietuvoje į mauduolius žiūrima kaip į keistuolius. Būna juokinga, kai net vasarą besimaudant vėsesniu oru žmonės klausia, ar nešalta. Manau, į eketę pirmiausia lenda tie, kuriems reikia adrenalino ir mėgsta iššūkius, o „ruoniai” pinigų skiepams tikrai neleidžia.

Nijolė Gurkšnienė, uteniškė

Eketėje nesimaudau, bet iš pirties į sniegą lendu. Nesu bandžiusi ledinių maudynių, bet labai norėčiau tai išmėginti, tik reikia kompanijos. Manau, organizmui reikalingas tas teigiamas stresas, kurį suteikia kiekvienas grūdinimas.

Kiekvienas žmogus sveikatinimą turi pasirinkti pagal savo organizmo poreikius, savijautą. Lygiai taip pat kaip maistą: vieną dieną gal nori saldaus, kitą - sūraus… Aš ir iš pirties ne visada einu į sniegą. Jeigu man šią dieną nereikia, organizmas nereikalauja, neprašo, tai ir nereikia.

Žydrūnas ir Darius, aplinkos apsaugos inžinerijos specialybės studentai

Ką galvojam apie maudynes eketėje? Būtų šalta. Kartą ne savo noru teko išbandyti - nepatiko.

Kai matai, kaip kiti maudosi, atrodo baisu. Tai kvaila, prieštarauja sveikam protui, besimaudantiems žiemą eketėje turbūt gyventi atsibodo… Šaltas vanduo pavojingas sveikatai, gali sutraukti raumenis ir blogai baigsis. Jei kas kviestų, tikrai nemėgintume.

Kristina Sakaitė

“Utenos apskrities žinios”

Patiko (0)


Atgal į: Ledinės maudynės – atbaidyti ligai ar… sveikatai?