Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2012-07-26

“Nušukuotos” mėlynės vėl dera tik po dvidešimties metų

Publikuota: Augmenija, Gamta, Visuomenė

Įsibėgėjus mėlynių ir grybų sezonui, jau ne vienus metus vaizdas miške šiurpina - uogienojai styro lyg stagarai be lapų, ten, kur augo voveraitės, samanos išraustos kaip praėjus šernų šeimynai. Nors tokių nesąžiningų uogautojų bei grybautojų nemažai pasitaikydavo ir ankstesniais metais, tačiau šiemet jų ypač gausu.

Dzūkijos nacionalinio parko Kraštotvarkos skyriaus vedėjo Giedriaus Valentukevičiaus vertinimu, taip yra todėl, kad šiais metais uogų supirkėjai mėlynes perka net ir nevalytas. Štai anksčiau, kai iš uogų reikėjo išrinkti lapelius, nemažai uogautojų nenorėdami tam gaišti laiko iškart mėlynes rinkdavo švariai, nenaudodami vadinamųjų šukų, kurios ir nutraukia ne tik uogas, bet ir lapus. “Daugiausiai žalos padaro savadarbės šukos, nes jos palieka tik uogienojų stiebelius. Po tokio uogavimo vėl mėlynių atsiranda tik praėjus dvidešimčiai metų”, - sako Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos inspektorius Sigitas Žvynys.

Nors vadinamąsias šukas naudoti draudžiama, be to, inspektoriai nuolat vykdo reidus, tikrindami, ar uogautojai neniokoja gamtos, tačiau daugelis susimokėję vos 12 Lt baudą ir toliau braukia uogienojus. “Supirkėjai net įsigudrina asocialius asmenis apgyvendinti miške palapinėse ir moka jiems po porą litų už kilogramą mėlynių, tad šie norėdami daugiau uždirbti ir drasko mėlynojus”, - atskleidžia S.Žvynys.

O grybautojai radę voveraičių toje vietoje dar rankomis išknisa samanas, tikėdamiesi, kad tarp jų grybų bus dar daugiau. “Taip suardoma paklotė ir kitais metais grybų ten arba labai mažai užauga, arba visai nebūna”, - primena G.Valentukevičius.

Patiko (0)


Atgal į: “Nušukuotos” mėlynės vėl dera tik po dvidešimties metų