Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2012-06-02

Nepakenčiamas kvapas piktina žmones

Publikuota: Atliekos, Tarša, Visuomenė

Kelių Leliūnų seniūnijos kaimų gyventojai naktimis miega užvertais langais todėl, kad lauke tvyro nepakeliama smarvė. Daugiau kaip savaitę šalia Čiviškės, Šileikių, Maželiškių ir Gučiavietės kaimų esančiuose žemės plotuose pilamas UAB „Utenos vandenys” nuotekų dumblas.

Šalia nedidelio, vos keletą sodybų turinčio Šileikių kaimelio dirvonuojančiuose laukuose neseniai buvo išpiltas dumblas. Ant jo spiečiasi musės. Anot specialistų, dumblas - puiki ekologinė trąša, tačiau čia gyvenantys žmonės piktinasi dėl nepakenčiamo dvoko.

„Jei vėjas pučia į mūsų kaimo pusę, kvėpuoti neįmanoma. Neseniai skambino greta esančio kaimo astma serganti gyventoja, skundėsi, kad su sveikata visai blogai - nuo kvapo ir dulkių pradėjo dusti. Kadangi esu išrinktas seniūnaičiu, gyventojai kreipiasi į mane”, - sako daugiau kaip savaitę nemalonius kvapus kenčiantis šileikiškis Dalius Urvelis.

D. Urvelis mano, kad dirvonuojantys laukai, ant kurių pilamas nuotekų dumblas, turėtų būti nedelsiant apariami. Tačiau šie darbai nevykdomi. Jis įsitikinęs, kad dalis dumblo gali patekti į šalia esantį melioracijos griovį, jo vandenimis - į Dusyno ežerą.

Aplinkosaugininkų teigimu, ši veikla, kai nuotekų dumblas naudojamas žemės tręšimui, yra reglamentuota įstatymais, taip pat tręšimo planas suderintas su Aplinkos apsaugos departamentu.

Prieš keletą dienų Leliūnų seniūnijoje lankęsi aplinkosaugininkai rado nežymių pažeidimų. Laukas, tręšiamas nuotekų dumblu, nebuvo apartas. Taip pat vienoje vietoje nesilaikyta reikiamo atstumo nuo šalia esančio melioracijos griovio. Tačiau šie menki pažeidimai, anot specialistų, gamtai neigiamo poveikio neturi.

Dirvonuojančiuose laukuose pilamas nuotekų dumblas. Autorės nuotr.

Dirvonuojančiuose laukuose pilamas nuotekų dumblas. Autorės nuotr.

Nuotekų dumblu tręšiami ne tik mūsų šalies, bet ir visų Europos šalių laukai. „Šiuo atveju, matyt, naudinga kažkam sukelti triukšmą”, - įsitikinę UAB „Utenos vandenys” specialistai, su panašia situacija susidūrę pernai, kai nuotekų dumblas buvo pilamas Vyžuonų seniūnijoje. Tąkart atsirado nepatenkintų žmonių, kurie piktinosi neva traktoriai, vežantys dumblą, gadina kelią.

„Panaši situacija ir šiais metais. Vieniems kelias dulka, kitiems - smirda. Tačiau palijo - ir problemos nėra”, - mano UAB „Utenos vandenys” Nuotekų ūkio viršininkas Valdas Valasevičius, primindamas Olandijoje taikomą praktiką. 17 milijonų gyventojų turinti šalis nuotekų dumblą bei srutas taip pat panaudoja laukams tręšti.

Daiva Satkauskaitė

“Utenos apskrities žinios”

Patiko (0)


Atgal į: Nepakenčiamas kvapas piktina žmones