Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2012-05-01

24 val. paukščių stebėjimo maratonas Vištytyje

Publikuota: Paukščiai, Renginiai, įvykiai, Visuomenė

2012 metų gegužės 18-20 d. Lietuvos ornitologų draugija (LOD) organizuoja 24 valandų paukščių stebėjimo maratoną „Vištytis 2012″. Tai paukščių stebėtojų varžybos, kurių metu susiskirstę į komandas ar pavieniui paukščių stebėtojai varžysis, kam per 24 valandas numatytoje teritorijoje pavyks užregistruoti kuo daugiau paukščių rūšių. Nuo LOD rudenį pajūryje organizuojamo paukščių ralio, paukščių stebėjimo maratonas skiriasi tuo, kad registruojami ne migruojantys, o vietiniai Lietuvoje perintys paukščiai.

Šių varžybų tikslas yra ne tik suorganizuoti paukščių stebėtojų varžytuves, bet ir ištyrinėti pasirinktos teritorijos paukščius, ypatingą dėmesį atkreipiant į saugomas ir retas rūšis, kurių buvo nemažai stebėta pasirinktoje vietovėje ankstesniais metais arba sutinkama kaimyninėse Lenkijoje ir Rusijoje. Todėl tikėtina, kad jos jau pasiekė pasienio vietoves Lietuvoje. Todėl varžybos svarbios ir gamtosaugos bei ornitofaunistikos požiūriu.

Varžybų teritorijoje veisimosi metu stebėtos perinčios globaliai nykstančios paukščių rūšys: rudė, didysis erelis rėksnys, griežlė, paprastasis griciukas, žalvarnis. Be jų, čia rasta daug kitų perinčių saugomų paukščių rūšių. Tačiau nepaisant to, kad gretimoje Rusijos teritorijoje, be gyvatėdžio, reguliariai stebimi ir rasti perint didieji ereliai rėksniai bei uralinės pelėdos, varžybų vietovėse gali būti aptikti kaimyninėje Lenkijoje, visai netoli valstybinės sienos perinti baltakaklė musinukė, sutinkamas sirijinis genys. Be to, būtent Vilkaviškio ir gretimuose šalies rajonuose istoriškai perint aptiktos ypač šiuo metu retos liepsnotosios pelėdos ir pelėdikės. Įvertinus varžybų teritorijos geografinę padėtį, palyginti didelė tikimybė aptikti taip pat labai retas juodakaktes medšarkes.

24 valandų paukščių stebėjimo maratonas „Vištytis 2012″ organizuojamas kempinge „Pušelė”, įsikūrusiame Žirgėnų k., Vištyčio sen., Vilkaviškio rajone.

Iki Vištyčio mstl. galite atvykti nuo Kybartų (kelio nr.186), Vilkaviškio (185) ar nuo Kalvarijų (200). Kelionės maršrutas nuo Vištyčio mstl. čia.

Dalyvavimas

24 valandų paukščių stebėjimo maratone „Vištytis 2012″ gali dalyvauti visi paukščių stebėtojai, nepriklausomai nuo amžiaus ir paukščių stebėjimo patirties. Varžybose gali dalyvauti tiek komandos po 2-4 asmenis, tiek pavieniai asmenys. Savarankiškai pasirenkama ir pasirūpinama transporto priemonėmis - automobiliais, dviračiais ar pėsčiomis.

Dalyviai turi patys susimokėti nakvynės ir kelionės išlaidas, pasirūpinti maistu, paukščių stebėjimo įranga, apibūdintojais. Organizatoriai pateiks teritorijos žemėlapius, turimą informaciją apie vietovės paukščius.

Būtina išankstinė dalyvių registracija, užpildant registracijos anketą! Registruojantis būtina nurodyti, ar bus reikalinga nakvynė, kokiomis dienomis. Nakvynės ir kt. paslaugų kainas rasite čia.

24 valandų paukščių stebėjimo maratono „Vištytis 2012″ dalyvių registracija vykdoma iki š.m. gegužės 6 d.

PROGRAMA

Gegužės 18 d. (penktadienis)

15.00 - 19.00 val. Atvykimas, renginio dalyvių registracija
19.00 - 20.00 val. Renginio atidarymas, taisyklių bei teritorijos ornitofaunos pristatymas.
20.00 val. Varžybų startas (starto vieta - kempingas „Pušelė”)

Gegužės 19 d. (šeštadienis)

20.00 val. Finišas (finišo vieta - kempingas „Pušelė”)
20.00 - 20.30 val. Rezultatų suvedimas/laisvas laikas
20.30 - 21.00 val. Rezultatų paskelbimas, nugalėtojų apdovanojimai
21.00 - … val. Diskusijos, neformalus bendravimas

Gegužės 20 d. (sekmadienis)

Iki 13 val. Išvykimas

Varžybų taisyklės

Varžybų metu visi dalyviai privalo griežtai laikytis ne tik kelių eismo taisyklių, bet ir maratono taisyklių bei gamtosaugos reikalavimų, o taip pat ir nerašytų paukščių stebėtojo etikos normų, privalo paisyti teises į privačią nuosavybę.

Jaunesni nei 14 m. dalyviai būtinai turi būti komandoje su pilnamečiu.
Jiems patogiomis transporto priemonėmis dalyviai pasirūpina patys. Organizatoriai neatsako už transporto priemonių gedimus ar kitus įvairius pažeidimus. Varžybose dalyvaujanti komanda gali naudotis keliomis transporto priemonėmis, tačiau visuomet turi būti kartu. Komandos nariai gali paukščių ieškoti pavieniui, bet tam, kad jį užregistruotų, turi matyti bent du komandos nariai.

Visus varžybų dalyvius identiškais maratono teritorijos žemėlapiais, varžyboms reikalingais dokumentais aprūpina organizatoriai.

Maratono dalyviams leidžiama naudotis žiūronais ir teleskopais. Tačiau draudžiama naudoti technines paukščių viliojimo priemones (pavyzdžiui, paukščių balsų įrašų retransliavimo priemones), prijaukintus laukinius paukščius, paukščių muliažus. Sugautų, rastų negyvų, nelaisvėje laikomų paukščių stebėjimai neregistruojami. Registruojamos tik laisvėje pastebėtos visos laukinių paukščių rūšys.

Paukščiai negali būti fiksuojami už varžybų teritorijos ribų.

Nakvynei sustoti (stovyklauti) galima tik tam skirtose stovyklavietėse bei poilsiavietėse.

Už taisyklių pažeidimus, dalyviams ir komandoms skiriami baudos taškai. Už grubius taisyklių pažeidimus dalyviai ar komandos gali būti diskvalifikuojamos. Varžybų taisyklių kontrolę atlieka paskirti teisėjai. Jie taip pat susumuoja varžybų rezultatus ir pagal juos skelbia nugalėtojus. Nugali tie dalyviai ar komanda, kurie per visą varžybų laiką pasiekia geriausią rezultatą - pamato daugiausiai paukščių rūšių ir gauna mažiausiai baudos taškų.

Lietuvos ornitologų draugijos informacija, www.birdlife.lt

Patiko (0)


Atgal į: 24 val. paukščių stebėjimo maratonas Vištytyje