Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2012-04-22

Lietuvos šeimos nori saugiai gimdyti ne tik ligoninėse

Publikuota: Politika, Sveikata, Visuomenė

Lietuvos šeimas ir tėvus vienijančios nevyriausybinės organizacijos 2012 m. balandžio 17 d. kreipėsi į LR sveikatos apsaugos ministrą prašydamos išspręsti gimdymo ne stacionare, t. y. ne ligoninėje, reglamentavimo klausimą. Daugybėje pasaulio šalių moterys gali gimdyti ne tik ligoninėse, bet ir specialiuose natūralaus gimdymo centruose. Medikų pagalba užtikrinama ir toms šeimoms, kurios suplanuoja gimdyti namuose. Lietuvos įstatymai nedraudžia gimdyti ne ligoninėje, tačiau šeimai, kuri ruošiasi gimdyti namuose, valstybė nesudaro galimybės gauti kvalifikuotą medikų pagalbą.

Priešingai - teisės aktai draudžia akušeriams ir akušeriams ginekologams vykdyti savo veiklą ne gimdymo stacionare, t. y. priimti gimdyvės kūdikį už ligoninės ribų ir suteikti tuo metu būtiną pagalbą.

Tyrimai ir užsienio valstybių praktika rodo, kad gimdyti tiek ligoninėje, tiek už jos ribų (namuose, natūralaus gimdymo centre) yra vienodai saugu, jei medikas 37 nėštumo savaitę, įvertinęs moters sveikatą ir nėštumo eigą, nustato, kad komplikacijų tikimybė yra maža ir užtikrinama galimybė gimdymo metu gauti kvalifikuotą pagalbą. Tyrimų duomenimis, ne gimdymo stacionare gimdžiusioms moterims atliekama mažiau medicininių intervencijų, retesnės gimdymo komplikacijos, ir motina, ir kūdikis išgyvena mažiau streso.

Šiuo metu gimdymo ne ligoninėse tvarka nustatyta daugelio šalių teisės aktuose: JAV, Kanadoje, Australijoje, Jungtinėje Karalystėje, Olandijoje, Danijoje, Norvegijoje, Švedijoje ir kitose, tarp jų - ir kaimyninėse Latvijoje, Estijoje bei Lenkijoje. Paprastai tokį gimdymo būdą renkasi 1-3 proc. šeimų, nors, pavyzdžiui, Olandijoje namų sąlygomis gimdo net iki 30 proc. moterų.

Raštą Sveikatos apsaugos ministrui įteikusi iniciatyvinė grupė prašo Lietuvos teisės aktuose įtvirtinti galimybę akušeriams ir akušeriams ginekologams teisėtai teikti pagalbą šeimoms, pasirenkančioms gimdymą ne ligoninėje. Šiam klausimui spręsti siūloma sudaryti darbo grupę ir pradėti konstruktyvią diskusiją.

Taip pat atkreipiamas dėmesys į mūsų visuomenėje įsitvirtinusius mitus, susijusius su gimdymu. Pavyzdžiui, diskusijose apie gimdymą namuose Lietuvoje ne kartą skambėjo teiginys, kad gimdyti namuose saugu tik tuo atveju, kai už namų durų laukia reanimacijos komanda, pasirengusi bet kada vykti į ligoninę. Tačiau tikroji užsienio šalių praktika rodo ką kita: tokios valstybės investicijos nereikalingos.

Daugiau informacijos apie gimdymus ne ligoninėse užsienyje ir šią šeimai palankaus gimdymo iniciatyvą skelbiame naujoje svetainėje www.gimimas.lt. Čia rasite aktualius mokslinius tyrimus, duomenis ir naujienas, susijusias su gimdymu ne stacionare. Kviečiame diskutuoti medicinos profesionalus, įstatymų leidėjus, tikimės visuomenės reakcijos.

Daugiau informacijos gali suteikti:

Vitalija Pilipauskaitė-Butkienė, mob. 8 688 30494; vitapilip@gmail.com
Asta Buitkutė, mob. 8 610 17097; basta@inbox.lt

Šeimų iniciatyvą remiančios organizacijos:

VšĮ „Prieraišiosios tėvystės centras”;

Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija;

Nacionalinis aktyvių mamų sambūris;

Lietuvos tėvų forumas;

Lietuvos šeimos centras;

Paramos Valdorfo pedagogikai bendrija.

Dokumentai atsisiuntimui:

2012 04 17 Raštas SAM (pdf)
Teikiamų teisės aktų projektų santrauka (pdf)

Patiko (0)


Atgal į: Lietuvos šeimos nori saugiai gimdyti ne tik ligoninėse