Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2011-10-19

Kamanų valstybinis gamtinis rezervatas

Publikuota: Augmenija, Gamta, Gyvūnai, Pelkės, Visuomenė

Šiauriniame Lietuvos pakraštyje, apsupta miškų, plyti Kamanų pelkė. Tai viena seniausių Europos aukštapelkių, išsiskirianti unikaliu reljefu, klampynių ir ežerokšnių gausa. Čia plyti dar ledynmetį menantis didžiausias pelkės vandens telkinys - 6 ha ploto Kamanų senežeris, ir jaunesni, labai gražūs Salų ir Nimfėjų ežerėliai. Kamanų rezervate aptikta 45 saugomų rūšių augalų ir 102 saugomų rūšių gyvūnų. Aukštapelkėje peri dirviniai sėjikai, tikučiai, tetervinai. Dirvinis sėjikas, kaip ir oranžinė šiaurės kraštų uoga - tekšė yra rezervato emblemoje.

Tai vienas rečiausių Lietuvos paukščių. Gūdžiuose apypelkio miškuose prieglobstį randa lūšys ir vilkai. Apie tai pasakojo Kamanų valstybinio gamtinio rezervato vyriausiasis ekologas Vaidotas Grigaliūnas.

Tad ne veltui ši Kamanų aukštapelkė ir jos aplinka paskelbta valstybiniu gamtiniu rezervatu. Jo tikslas - išsaugoti vieną didžiausių Šiaurės Lietuvos aukštapelkių, apsuptą mišrių apypelkės miškų, ir visas šių ekosistemų gamtos vertybes. Taip pat čia vyksta nuolatiniai gamtos moksliniai tyrimai ir stebėjimai, kaupiama informacija apie gamtinės aplinkos būklę ir pokyčius. Rezervato plotas yra daugiau nei 3900 ha, apie pusę jo užima pelkė. Čia draudžiama bet kokia ūkinė veikla, išskyrus priemones, reikalingas pažeistų buveinių atkūrimui ir palaikymui.

Vienas iš rezervato tikslų - vykdyti ekologinį švietimą, propaguoti gamtos paveldo kompleksus ir objektus. Tam skirta moderni ekspozicija, į kurią pirmiausia ir kviečiami rezervato svečiai. Spalvinguose teminiuose stenduose įkomponuota video medžiaga apie slapukus pelkės gyventojus, o interaktyvūs monitoriai siūlo patirti virtualios kelionės gamtoje džiaugsmą.

Lankytis rezervate leidžiama tik pažintiniais tikslais, lydint direkcijos darbuotojui, - sakė rezervato vyriausiasis inspektorius Alvydas Urbonas. Deja, pasitaiko žmonių, nepaisančių draudimų lankytis rezervato teritorijoje. Susigundę pauogauti, pagrybauti ar šiaip savarankiškai pasivaikščioti po Kamanas, galite tikėtis susitikimo su rezervato inspektoriais ir griežtos administracinės atsakomybės. Žinoma, kokį šimtą metrų įėjusį dėl grybų lankytoją gal tik įspės. Ne pirmus metus dirbančio inspektoriaus žodžiais: „Pažeidimų kiekis tiesiog proporcingas gamtinių gėrybių kiekiui tais metais”. Šiemet grybų santykinai mažai, tačiau spanguoliautojus pelkė masina lyg uždraustas vaisius. Liūdniausia, jog neteisėtai uogaudami dar ir gamtą teršia: pavalgę palieka šiukšlių, numeta ir butelį. Inspektoriaus nuomone, jei valstybė jiems moka algą, eikvojamos darbuotojų pajėgos ir automobilių kuras, neišeina tik palydėti nusižengusius iš pelkės. Jis atsiminė atvejį, kai nubaudė vietinį uogautoją bauda, o šis pripažino, kad daug kartų ėjęs į rezervatą, gailisi dabar ir … pasisiūlė ateiti į talką atnaujinant pažintinį taką. Su vietiniais žmonėmis visada bandoma rasti bendrą kalbą, organizuojami bendri renginiai, pavyzdžiui, paukščių palydos, kai ežero pakrantėse skaičiuojami migruojantys sparnuočiai. Tačiau su piktybiškai besielgiančiais, mėginančiais brakonieriauti realiai kovojama. Štai gan asocialus žmogus buvo įsigudrinęs apsigyventi vienoje pelkės salų, kur įsirengė pašiūrę, rinkdavo spanguoles pardavimui ir teršė aplinkui. Kitas jaunuolis „susirinko” baudų už pora tūkstančių ir, kol niekur nedirbo, tiesiog šaipėsi, tačiau kai įsidarbino, teko ne tik su valstybe, bet ir su antstoliais atsiskaityti.

Taigi, į ekskursiją Kamanose galima eiti tik mokomuoju pažintiniu taku ir tik lydint gidui. Taip apžiūrėsite natūralias buveines, sužinosite daug įdomybių ir pasikrausite tik teigiamų emocijų! Rezervato lankymo taisyklės byloja: „Lankymasis pažintiniais tikslais yra lankytojų grupių bei pavienių asmenų lankymasis įrengtu mokomuoju taku, siekiant susipažinti su rezervate saugomais gamtos kompleksais bei objektais. Lankymosi metu paimti gamtinę medžiagą draudžiama. Norėdami pas mus apsilankyti - užsisakykite ekskursiją. Dėl ekskursijos datos ir laiko būtina susitarti iš anksto prieš kelias dienas. Ekskursija trunka apie dvi valandas, mokomojo tako maršrutas - 3,6 km. Sutarus dėl ekskursijos, pirmiausia užsukite į lankytojų centrą, kuris yra įsikūręs Kamanų valstybinio gamtinio rezervato direkcijos patalpose.”

Nekantravome įžengti į pelkę. Lydimi vyriausiojo ekologo einame lentiniu taku į rezervato gilumą. Čia visur gamta tvarkosi pati. Žmonės gali tik pasižvalgyti. Auga grybai, savo geltona, rožine spalvom dėmesį patraukia neįprasti - gleivūnai. Mišką ir pelkės pakraščius vagoja seni sausinimo kanalai, dabar elgiamasi atvirkščiai - siekiama palaikyti natūralią aukštapelkę. Į akis krenta raudonas vaisius, lyg sulipintas iš uogų, tai pelkinė kalija - žinginys. Per pelkinius miškus pasiekiame klampynę, panašią į tundrą. Randame gervių plunksnų. Klausomės tylos ir stebime paukščius. Ant samanų raudonuoja spanguolės. Žvėrių takų čia išminta išties daug. Jie vinguriuoja tarp gailinių pušynų. Pelkės vandens lygis matuojamas kas 15 dienų, tam tarnauja į kiminų kilimą kai kur įleisti juodos plastmasės vamzdžiai. Beveik visi jie apgraužti, suraižyti. Pasirodo, tai vilkų dantų darbas. Medžiodamos vilkų šeimos įveikia didelius atstumus. Vilkų takai ryškiausi žiemą, bet ir dabar nereikia būti tikru pėdsekiu: stebimės skersai ir išilgai išmintais jų takais. Prie Nimfėjų ežerėlių ant krantų pridrabstyta juodo dumblo ir vandens augalų likučių. Ekologas paaiškina, jog taip pasidarbavo ir augalų šaknimis pasigardžiavo briedžiai - jie įšoka į vandenį ir dantimis išsirauna storas lelijų šaknis.

Einame per baltus, rusvus ir kitų spalvų kiminų patalus. Jie siurbia vandenį visu paviršiumi, nes neturi šaknų. Kamanų pelkėje auga 19 kiminų rūšių. Iš pelkės augalų per vienerius metus susiformuoja 1 mm durpių. Rūgščioje, be deguonies aplinkoje visai nevyksta puvimas, todėl jei kas nugrimzta į pelkę, visiems laikams užkonservuojama. Kiek paslapčių čia slypi?

O Jūs jau lankėtės Kamanose, vaikščiojote pažintiniu taku ir buvo įžengę į pelkes? O gal buvote kuriame nors kitame regioniniame parke ir užfiksavote unikalius įspūdžius? Projekto “Keliauk kitaip” komanda kviečia dalyvauti Geriausio kūrinio - GERIAUSIOS NUOTRAUKOS KONKURSE apie Lietuvos saugomas teritorijas, draugišką aplinkai elgseną, ekologiją, meilę ir pagarbą gamtai. Tiesiog jeigu fotografuojate - siųskite savo nuotraukas. Daugiau informacijos apie šį ir kitus konkursus rasite čia: http://www.keliaukkitaip.lt/index.php/keliauk/konkursai/13

Pilną straipsnį apie Kamanų valstybinį gamtinį rezervatą skaitykite čia: http://www.keliaukkitaip.lt/index.php/keliauk/article/42

Linas Senkus

Projektą „Kompleksinė visuomenės informavimo ir švietimo apie saugomų teritorijų svarbą bei aplinkai palankų gyvenimo būdą programa ,,Keliaukime kitaip!” finansuoja Europos regioninės plėtros fondas pagal 2007-2013 m. Sanglaudos skatinimo veiksmų programą.

Patiko (0)


Atgal į: Kamanų valstybinis gamtinis rezervatas