Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2011-06-28

Surasti dar neatrastus planetos gyvūnus kainuotų milijardus (Foto)

Publikuota: Gamta, Gyvūnai, Kita

Mokslui žinoma tik saujelė planetos gyvūnų rūšių, o surasti ir suklasifikuoti likusias kainuotų apie 263 milijardus dolerių. Specialistai yra suklasifikavę maždaug 1,4 milijono gyvūnų rūšių. Manoma, kad dar apytiksliai 5,4 milijonai rūšių yra neatrastos iki šiol.

Darbus šioje srityje labai apsunkina tai, kad trūksta patyrusių taksonomistų - biologų, kurie atpažintų gyvūnus ir priskirtų juos atitinkamoms grupėms.

Brazilijos San Paulo universiteto tyrėjų Fernando Carbayo ir Antonio Marqueso teigimu, apytikslė likusių gyvūnų suklasifikavimo kaina leis politikams geriau paskirstyti lėšas. Mokslininkai šią kainą gavo išanalizavę naujų gyvūnų paieškas Brazilijoje. Čia didelė bioįvairovė, dirba daug taksonomistų, o jų atlyginimai nedaug skiriasi nuo šios srities pasaulinio vidurkio.

Dygliakiaulės jauniklis.

Stuburinius, kurių dabar žinoma apie 62 tūkstančius rūšių, įvairove toli lenkia bestuburiai gyvūnai, tačiau pastarieji, būdami ne tokie išvaizdūs ir pastebimi, visais laikais gaudavo mažiau dėmesio. Pusė planetos taksonomistų klasifikuoja tik stuburinius gyvūnus, nors jie, kaip manoma, sudaro mažiau nei 4 procentus dar neatrastų rūšių. Bendrojoje klasifikacijoje dominuoja vabzdžiai, ir čia, anot mokslininkų, taksonomistų poreikis yra ir išliks itin didelis.

„Išsamus pasaulio gyvūnų įvairovės katalogas gali būti nesudarytas niekada, - pripažįsta specialistai. - Net jei ir pavyktų pasiekti tokį didelį tikslą, turėtume tik „likučius” biologinės įvairovės, kuri egzistuoja įvertinus evoliucijos ir žmogaus veiklos poveikį”.

Tad biologai kiekvienais metais pasaulį stebins surastomis naujomis ir dar neregėtomis gyvūnijos ir augalų rūšimis. Siekiant atsirinkti išskirtiniausias rūšis, sudaromi įvairūs jų sąrašai bei reitingavimai. Štai Arizonos valstijose (JAV) veikiantis tarptautinis Rūšių tyrimo institutas paskelbė 2011 metų naujausių ir įdomiausių rūšių dešimtuką, rašo portalas balsas.lt.

Tarptautinio Rūšių tyrimų instituto entomologas Quentinas Wheeleris sakė, kad šis dešimtukas buvo atrinktas iš tūkstančių naujų 2010 m. atrastų rūšių. „Dauguma žmonių net nesuvokia, kokia įvairi yra mūsų planeta - mus supa daugybė nepažintų gyvūnų ir augalų”, - sakė jis.

Daugiau informacijos apie 10 geriausių naujų rūšių skelbiama internete. Šio sąrašo arealas apima daugelį pasaulio regionų, pradedant Brazilija, Meksikos įlanka, Maskarenų salomis ir baigiant Madagaskaru, Šiaurės Atlanto vandenynu, Peru ir Filipinais.

Žemiau trumpai apie dešimtuko rūšis:

Tarp 2011 metų įdomiausių surastų rūšių yra 5 centimetrų ilgio karališkoji siurbėle (Tyrannobdella rex), turinti dantis ir žandikaulį. Pasak mokslininkų, visame pasaulyje gali būti 10 000 ir daugiau siurbėlių rūšių. Jos paplitimo vieta yra Peru. ©species.asu.edu nuotr.

Antrą vietą sąraše užima geležies oksidą ardanti bakterija, Ispanijos mokslininkų grupės garbei pavadinta „Titanico" vardu. Nuskendus legendiniam jūrų laineriui „Titanikui" prasidėjo jo korpuso korozija. Mokslininkai mano, kad šios bakterijos vandenyje ardo senus laivus ir naftos platformas. ©species.asu.edu nuotr.

Trečioje vietoje plokščia (blyninė) žuvis, kuri paprastai aptinkama Meksikos įlankoje, ji pavadinta Halieutichthys intermedius. Ši žuvis gali šokinėti vandenyje ir turi storus galūnių tipo pelekus. „Jei mes vis dar atrandame naujų žuvų rūšių Meksikos įlankoje, tai galime įsivaizduoti, kiek daug ten yra įvairių neatrastų mikroorganizmų", - sakė šios rūšies atradėjas Johnas Sparskas. ©species.asu.edu nuotr.

Toliau seka tamsoje šviečiantis grybas, rastas Brazilijos atogražų miškuose. Mažyčiai grybukai turi geliu dengtus stiebus, kurie tamsoje skleidžia ryškią geltoną šviesą. Biologas iš San Francisko Dennis Desjardinas su kolegomis šį grybą pavadino Mycena luxaeterna (amžinoji šviesa). ©species.asu.edu nuotr.

Pietų Afrikoje įsteigtas rezervatas „Silvermine Nature" yra tarakono Saltoblattella gimtinė. Šis gyvūnas turi neįprastas kojas, kurios pritaikytos šokinėti. Jis yra šoklus kaip žiogas. Tarakono akys yra išsikišusios į išorę, padeda iš visų pusių stebėti aplinką, o nedidelės antenos reguliuoja pusiausvyrą šokinėjant. ©species.asu.edu nuotr.

Šešta vieta paskirta 2 metrų ilgio driežui, mintančiam vaisiais ir gyvenančiam Filipinuose, Luzono saloje. Jis sveria apie 10 kg. Driežo kūnas žvynuotas, su auksinėmis juostelėmis, mėlynais, juodais ir geltonais taškais, o uodega juodai geltona. Didžiają gyvenimo dalį šis gyvūnas praleidžia medžiuose. ©species.asu.edu nuotr.

Septintoje vietoje yra naujoji antilopė, kurią mokslininkai atrado vakarų Afrikoje. Manoma, kad ši rūšis, mokslininko Walterio N. Verheyenso garbei pavadinta Philantomba walteri arba „Walter Duiker", gali būti dviejų skirtingų antilopių rūšių hibridas. ©species.asu.edu nuotr.

Aštuntoji vieta skirta Glomeremus orchidophilus - gergždančiam svirpliui, apdulkinančiam vieną iš nykstančių augalų rūšių - orchidėjas (Angraecum cadetii ). Jis randamas Indijos vandenyno Maskarenų salose. ©species.asu.edu nuotr.

Mokslininkai pastebėjo dar vieną naują grybų rūšį, kuri paplitusi šiaurės vakarų Amerikoje, Rogue upėje Oregono valstijoje. Psathyrella aquatica grybas dauginasi šaltame ir tyrame upės vandenyje. ©species.asu.edu nuotr.

Dešimtuką užbaigia rutulį audžiantis voras, pavadintas Čarlzo Darvino garbei Caerostris darwini. Mokslininkai tikina, kad voras gali nuausti 25 metrų ir ilgesnius tinklus. Paprastai jis audžia virš upių ar ežerų, kad į jo šilkinį tinklą papultų daug vabzdžių. Šis įspūdingas voras aptinkamas Madagaskare. ©species.asu.edu nuotr.

Parengta pagal:

Erdvėlaivis Žemė
www.balsas.lt

Šaltinis: www.technologijos.lt

Patiko (0)


Atgal į: Surasti dar neatrastus planetos gyvūnus kainuotų milijardus (Foto)