Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2011-05-28

Susitikimai su juodaisiais apolonais

Publikuota: Gamta, Gyvūnai

Kai gegužės pabaigoje miškuose padvelkia pakalnučių žiedais, tai ženklas, kad jau metas keliauti į natūralias pievas pasigrožėti įspūdingais sklandūnais - juodaisiais apolonais. Šie drugiai ilgą laiką buvo aptinkami tik Žemaitijos kalvose, tad neveltui yra saugomi, įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą. Maloni staigmena - 1991 metais keliolikos apolonų atradimas Kėdainių r., Liaudės upelio slėnyje. Krekenavos apylinkėse pirmą sykį jie buvo pastebėti 2002-aisiais prie Linkavos upelio. Vėliau beveik kasmet po kelis ar daugiau drugių rasdavau vis naujose Krekenavos regioninio parko vietose - Nevėžio slėnio pievose.

Džiugu, kad dabar juodaisiais apolonais galime pasigrožėti tarp Nevėžio senvagių išsidriekusiose natūraliose pievose. Parke yra pievelė, kur gana nemažame plote skrajoja daugiau nei 100 drugelių! Tai išties nepaprastas reginys: ramiu, saulėtu oru virš pievų žolynų šen bei ten plazdena šie reto grakštumo ir grožio sklandūnai, kaskart nutūpdami ant žydinčių baltažiedžių notrelių, paprastųjų veronikų, trispalvių našlaičių, šliaužiančiųjų vaisginų. Trumpai pasisotinę saldaus nektaro jie ir vėl be paliavos mirguliuoja ore. Deja, neilgai truks ši įspūdinga skaidriasparnių fiesta. Neužilgo drugiai pasklinda vis plačiau ir pamažu tolsta nuo gimtųjų vietų. Diena po dienos vis labiau ir labiau dėvisi jų gležni sparneliai. Tad jau birželio pradžioje apsilankę juodųjų apolonų pamėgtose vietose geriausiu atveju rasime tik po keletą ar keliolika gerokai pavargusių, nušiurusių, paskutines dienas gyvenančių drugelių.

Kai birželį pievomis nuvilnija augalų žydėjimo bangos, juodųjų apolonų gyvenimo cikle prasideda pats mįslingiausias periodas. Baigdami savo gyvenimo dienas, drugiai deda kiaušinėlius ant vienintelių augalų - rūtenių (Corydalis) lapų, stiebų. Įdomu tai, kad visiškai susiformavę šių drugių vikšrai pasilieka žiemoti. Kadangi rūteniai - ankstyvo pavasario augalai (efemeroidai), tai apolonų palikuonys turi išlaukti, kol pavasarį vėl prasidės pakankamai trumpa šių augalų vegetacija. Tik tuomet aksominės juodos spalvos raudonai ar oranžiniai dėmėtiems vikšrams atsiras maisto. Vikšrus pamatyti nelengva - dieną tūno pasislėpę, o rūtenių lapus graužia dar pakankamai šaltomis naktimis. Gegužės mėn. pavirsta molio spalvos lėliukėmis, kad šio mėnesio pabaigoje iš jų išsiristų nuostabaus grožio drugiai…

Juliaus Auglio nuotr.

Krekenavos regioninio parko direkcijos informacija

Patiko (0)


Atgal į: Susitikimai su juodaisiais apolonais