Kas čia? Šio puslapio pagalba gali išsaugoti įrašą tolimesniam naudojimui, arba parodyti savo draugams per socialinius tinklus. Pranešimą apie įrašą galima nusiųsti ir el. paštu.

Kur norite publikuoti?

Nusiųsk draugui el. paštu

E-mail It
2011-03-18

Rizika nesaugiems maisto produktams iš Japonijos patekti į Europos Sąjungos rinką yra labai maža

Publikuota: Maistas, Tarša

Atsižvelgiant į augančius nuogąstavimus dėl pastarųjų įvykių Japonijoje, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad rizika jog iš Japonijos į Lietuvą bus importuoti radiacija užteršti maisto produktai yra labai maža.

Europos Komisija visoms Europos Sąjungos šalims nurodė vykdyti sustiprintą maisto produktų, importuojamų iš Japonijos, kontrolę. Didžiausias dėmesys bus skiriamas žuvininkystės produktams. Europos Sąjungos šalys nustačiusios nesaugius produktus nedelsiant kitas šalis informuos skubių pranešimų apie nesaugų maistą ir pašarus sistema RASFF.

Visuose Europos Sąjungos šalių pasienio postuose yra sumontuoti stacionarūs įrenginiai matuojantys radioaktyvią taršą. Todėl visa produkcija iš trečiųjų šalių, ne tik iš Japonijos, visuose Europos Sąjungos pasienio poste yra patikrinama dėl jonizuojančios spinduliuotės.

Lietuvos Respublikos pasienio kontrolės punktuose taip pat įrengti tokie detektoriai. Kai kuriose pasienio kontrolės punktuose jonizuojančios spinduliuotės kontrolė vykdoma nešiojamaisiais mobiliais dozimetrais. Nustačius, kad produkcija paveikta radiacija, ji nedelsiant sulaikoma ir sunaikinama. VMVT numatė mobilius dozimetrinius prietaisus išdalinti ir pasienio veterinarijos postams, taip sudarant galimybę iš trečiųjų šalių importuojamą produkciją pasienio kontrolės punktuose patikrinti net 2 kartus. Didžiausias dėmesys bus skiriamas visai produkcijai iš Japonijos ir visiems žuvininkystės produktams, importuojamiems iš trečiųjų šalių.

„Numatyta papildomai atrinkti importuojamų produktų stebėsenos mėginius ne tik pasienio veterinarijos postuose, bet tirti ir prekybos centruose, specializuotose parduotuvėse, kavinėse, ir restoranuose parduodamus ar naudojamus maisto produktus. Visi mėginiai bus siunčiami į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą radiologiniams tyrimams” - komentavo VMVT Skubios veiklos ir užkrečiamųjų ligų centro vedėjas Mindaugas Kašinskas.

Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute nuolat atliekama maisto produktų ir pašarų laboratoriniai tyrimai dėl radiologinės taršos. 2010 m. buvo atlikti 1193 radiologiniai tyrimai įvairiuose maisto produktuose ir pašaruose - visi tyrimų rezultatai neigiami.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis Lietuva pašarų iš Japonijos neimportuoja. Daugiausia iš Japonijos į Lietuvą importuojama žuvininkystės produktų, arbatų, prieskonių, alkoholinių ir nealkoholinių gėrimų. Šiuo metu Lietuvos rinkoje esantys produktai importuoti iš Japonijos dar prieš atominės elektrinės sprogimą.

Pažymėtina, kad šiuo metu didžiausias radiacijos lygis yra 20-30 km. aplink Fokušimą. Toliau nuo šios vietovės radiacijos lygis mažesnis arba neviršija leistino nustatyto lygio. Didžiausia dalis maisto produktų atkeliauja iš šiltesnio klimato Japonijos vietovių, šios šalies atsakingos institucijos taip pat nuolat atlieka maisto produktų radiologinę patikrą.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos informacija

Patiko (0)


Atgal į: Rizika nesaugiems maisto produktams iš Japonijos patekti į Europos Sąjungos rinką yra labai maža