BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

30 genetiškai modifikuotų augalų metų – pramoninio auginimo pasekmės JAV

critical assessment

2013 m. vasario 1 d. Berlyne buvo paskelbta nauja ataskaita, kurioje kritiškai įvertinamos genetiškai modifikuotų augalų pramoninio auginimo pasekmės JAV. Pirmieji genetiškai modifikuoti augalai buvo sukurti prieš 30 metų Europoje ir JAV. Pramoninis auginimas JAV prasidėjo beveik prieš 20 metų, tačiau ES šie augalai priimami daug prasčiau. Vis dėlto, kompanijos siekia gauti tolesnius leidimus auginti, įskaitant ir Europos Sąjungoje. Šios plėtros kontekste buvo įvertinta ankstesnė JAV patirtis ir pateiktos rekomendacijos dėl šios technologijos valdymo ateityje ES. Kai kurios iš svarbiausių išvadų:

Pasekmės ūkininkams

Kadangi piktžolės prisitaikė prie genetiškai modifikuotų augalų auginimo, ūkininkams žymiai padaugėjo tiek darbo valandų, tiek padidėjo reikalingų herbicidų kiekis. Insekticidus gaminančių augalų auginimas paskatino „ginklavimosi varžybas“ su vabzdžiais kenkėjais, kurie greitai prisitaikė. Buvo sukurti genetiškai modifikuoti augalai, gaminantys iki šešių skirtingų toksinų. Smarkiai išaugo išlaidos sėkloms, o derlius iš esmės nepadidėjo ar nebuvo žymai sutaupyta reikalingam purškimų kiekiui.

Poveikis sėklų rinkai

Sėklų pramonėje JAV daugiausia dominuoja agrocheminių medžiagų bendrovės, tokios kaip Monsanto, DuPont ir Syngenta. Ateityje reikia tikėtis, kad raida JAV bus stipriai įtakojama agrocheminių medžiagų kompanijų interesų „stumti“ genetiškai modifikuotų augalų auginimą.

Pasekmės augintojams, kurie vengia genetiškai modifikuotų pasėlių

Tarša neįteisintais genetiškai modifikuotais augalais jau sukėlė milijardų dolerių vertės žalą JAV.

Pasekmės vartotojams

Vartotojai veikiami visos eilės rizikų dėl nenumatytų augalų metabolizmo medžiagų, papildomų herbicidų likučių ir dėl augaluose gaminamų papildomų baltymų savybių. Iki šiol nėra stebėsenos priemonės, kokį tikrą poveikį gali turėti šių produktų vartojimas.

Poveikis aplinkai

Genetiškai modifikuotų augalų auginimas yra glaudžiai susijęs su žymiu reikalingų herbicidų kiekio padidėjimu. Be to, padidėja tam tikrų insekticidų poveikis aplinkai. Ypač herbicidams atsparių augalų auginimas lemia biologinės įvairovės mažėjimą. Genetiškai modifikuotiems rapsams jau pavyko ištrūkti iš laukų į aplinką, iš kur jie negali būti atšaukti, ir kur išvengia bet kokios tinkamos kontrolės.

Rekomendacijos:

1. Susilaikyti nuo atsparių herbicidams ar insekticidus gaminančių augalų pramoninio auginimo ES.

2. Klausimas, ar augalai, vieną kartą išleidus į aplinką, gali būti atšaukti, turėtų būti lemiamas, kai nagrinėjami pramoninio auginimo prašymai.

3. Įgyvendinti prevencines priemones siekiant apsaugoti sėklas nuo taršos, kad būtų užtikrinta ilgalaikė genetiškai nemodifikuotos produkcijos gamyba.

4. Iš esmės padidinti rizikos vertinimo reikalavimų standartą.

5. Sustiprinti ilgalaikio paveikio sveikatai ir aplinkai stebėseną.

6. Paskubinti produktų, gautų iš gyvūnų, šertų genetiškai modifikuotais augalais, ženklinimą, kad būtų sukurta didesnė rinkos diferenciacija.

7. Nustatyti veiksmingas sėklų patentavimo ribas.

8. Paskatinti daugiau alternatyvų įprastos selekcijos srityje tyrimų.

Test Biotech

Visa ataskaita:

30 years of genetically engineered plants – 20 years of commercial cultivation in the United States: a critical assessment

www.gmo.lt

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras