BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

2010 12 09 LUNI Vilnius. J. Baudrillard‘o „Vartotojų visuomenė“: diskusija su A. Šliogeriu ir V. Bachmetjevu

Gruodžio 9 d., ketvirtadienį, „Kitų knygų” leidykla ir Laisvasis universitetas (LUNI) rengia ankstyvosios prancūzų sociologo ir filosofo Jeano Baudrillard‘o knygos „Vartotojų visuomenė: mitai ir struktūros” pristatymą. Apie susvetimėjusio vartotojų pasaulio ženklus kalbėsis filosofai Arvydas Šliogeris ir Viktoras Bachmetjevas. Viešą diskusiją moderuos ekonomistas Darius Pocevičius. Renginys prasidės 17:30 val. Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) skaitykloje, Vokiečių g. 2, Vilniuje.

Renginys facebook’e

J. Baudrillard’ą A. Šliogeris vadina mėgiamiausiu savo filosofu. Jis įsitikinęs: „Baudrillard’as teisus: kad sužinotume, kas yra tikrai žmogiška, turime sustoti ties riba, už kurios prasideda nežmogiškumo valdos”. Kitaip į J. Baudrillard‘o knygą, parašytą prieš 40 metų, žvelgia V. Bachmetjevas: „Šioje knygoje Baudrillard’as iš esmės peržiūri Marxo pasiūlytą šiuolaikinės visuomenės analizę ir vietoj gamybos, kaip pagrindinio ekonominio variklio, pasiūlo vartojimą. Pertekliaus visuomenėje iš individo reikalaujama nebe darbščių rankų, o godžios burnos.” Jeanas Baudrillard‘as (1929-2007) vadinamas vienu žymiausių postmodernizmo teoretikų, stovinčiu vienoje gretoje su Micheliu Foucault ir Rolandu Barthesu. Per savo kūrybos metus jis parašė apie 50 knygų ir daugybę straipsnių. Dar gyvas buvo pripažintas klasiku, o jo įvestos pamatinės „vartojimo visuomenės”, „simuliakro”, „hiperrealybės” sąvokos, vos pasirodžiusios, smarkiai praplėtė filosofijos ir socialinių mokslų diskursą.

J. Baudrillard’as esmingai apmąstė vertybinio pliuralizmo, epistemologinio reliatyvizmo, perteklinio gyvenimo estetizavimo problemas kaip vienus iš ryškiausių šiuolaikinio pasaulio bruožų ir priėjo gana nihilistinės išvados, kad gyvenimas tėra blankių šešėlių teatras iliuzinėje tikrovės dykumoje. Tai negailestinga filosofo pozicija, paklaidinanti mus ontologiniame ženklų, kodų, simuliakrų ir signifikantų labirinte.

J. Baudrillard’o knyga „Vartotojų visuomenė: mitai ir struktūros” pasirodė 1970-aisiais, praėjus vos porai metų po 1968-ųjų gegužės pralaimėjimo Paryžiuje. Šia knyga autorius siekė sistemingai įvertinti ir kritiškai išanalizuoti šiuolaikinę visuomenę. Nors jam neabejotiną įtaką padarė Karlas Marxas, J. Baudrillard’as vis dėlto su juo nesutinka ir tvirtina, kad esminis struktūrinis šiuolaikinės visuomenės dėmuo yra nebe gamyba, gamybinės galios, darbo įrankiai ir pan., o vartojimas. Būtent vartojimas tapo veiksniu, nulemiančiu individo socialinį statusą, saviraišką ir netgi savimonę.

Analizuodamas tokius vartojimo fenomenus kaip masinė žiniasklaida, reklama, prekybos centrai ir gausos visuomenės mitas, J. Baudrillard’as atskleidžia, kad vartojimas kiekvienam individui yra nebe būdas savo poreikiams patenkinti, o reikiamybė išsiskirti, išreikšti savo tapatybę arba susikurti statusą visuomenėje.

Knygoje esama ir vėlesnių J. Baudrillard’o temų užuomazgų: realybę šiuolaikinėje visuomenėje pakeičia ženklas, simuliuojantis ir imituojantis realybę, siekiantis tapti nepakeičiamu ir vieninteliu vartojimo objektu. Ženklinis vartojimas apima visas gyvenimo sritis: darbą, laisvalaikį, kultūrą, socialinę sritį, gamtą. „Vartotojų visuomenė”, kaip ir kitos J. Baudrillard’o knygos, įtaigiai atskleidžia poindustrinės šiuolaikinės visuomenės mechanizmus ir nuolat atsinaujinančius socialinius bei kultūrinius procesus.

„Vartojimo era, būdama istorine viso paspartinto produktyvumo proceso su kapitalo ženklu kulminacija, yra taip pat ir radikalaus susvetimėjimo era. Prekinė logika tampa vis bendresnė ir šiandien valdo ne tiktai darbo procesą ir materialinius produktus, bet ir visą kultūrą, seksualumą ir žmogiškus santykius iki pat individualių fantazijų ir impulsų. Ši logika apima viską ne tik tuo požiūriu, kad visos funkcijos, visi poreikiai yra objektyvuoti ir manipuliuojami per pelno prizmę, bet ir gilesne prasme, kai viskas pavirsta reginiu, kitaip tariant, yra atkuriama, provokuojama, organizuojama vaizdais, ženklais, vartojamais modeliais.” (J. Baudrillard „Vartotojų visuomenė: mitai ir struktūros”).

LUNI informacija

Patiko (0)

Rodyk draugams

Rašyti komentarą

Tavo komentaras